Arama Motoru Optimizasyon

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Google, Yandex, Bing, Baidu, Yahoo gibi arama motorlarının doğal arama sonuçların da web sitenizin iyi bir sıralamada olabilmesi için yapılan çalışmalara Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) denir.

Web siteniz iyi optimize edilirse, mükemmel dönüşümler elde edebilirsiniz. Dijital Pazarlama Ekonomisinin Dünyada ki yerini ve büyük markaların SEO çalışmaları için belirlediği bütçeleri göz önüne aldığımız zaman; SEO stratejilerinin işletmeler için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamaktayız.

Google İlk Sayfa Tıklanma Oranları

İlk Sayfa Tıklanma Oranları için yapılan bu araştırmalara göre gelen tıklamaların %58.4′ünü arama sonuçlarının ilk üç sırasında yer alan web siteleri alıyor.

Toplam tıklanma oranlarının %36′sını arama sonuçlarında ilk sırada yer alan web siteleri alırken, %12.5′ini ikinci sırada yer alan siteler, %9.5′ini ise üçüncü sırada yer alan siteler alıyor. Yani yapılan araştırmaya göre; Google’da ilk sırada olmak, ilk beşte yer alan diğer sitelerin toplamı kadar kullanıcı çekmek anlamına geliyor.

Araştırmanın diğer bir ilginç noktası ise birinci sayfanın sonunda yer alan siteler %2.2 tıklama oranına sahipken, ikinci sayfanın birinci sırasında yer alan sitelerin % 2.6 tıklama oranına sahip olduğu görülüyor. İlk Sayfa Tıklanma Oranlarını aşağıda ki grafikten inceleyebilirsiniz.

1. Sıra 36.4%
2. Sıra 12.5%
3. Sıra 9.5%
4. Sıra 7.9%
5. Sıra 6.1%
6. Sıra 4.1%
7. Sıra 3.8%
8. Sıra 3.5%
9. Sıra 3.0%
10. Sıra 2.2%