Video kampanyalar hakkında

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza olanak tanır.

Bu makalede Video kampanyaların farklı bileşenleri ve bunları nasıl kullanabileceğiniz anlatılmıştır.

İşleyiş şekli

Kullanılabilir video reklam biçimleri şunlardır: Yayın içi (In-stream) TrueView reklamlar, TrueView video discovery reklamları ve bumper reklamlar. TrueView video discovery reklamları yalnızca YouTube’da gösterilebilir.

Yayın içi (In-stream) TrueView reklamlar, YouTube’daki videolardan önce, bu videolar sırasında veya sonrasında ya da Görüntülü Reklam Ağı’ndaki sitelerde, oyunlarda veya uygulamalarda yayınlanır. Bu reklamlar ayrıca, diğer sitelere yerleştirilen YouTube videolarında da yayınlanabilir. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

Yayın dışı reklamlar, iş ortağı sitelerinde gösterilir. Bu reklamlar yalnızca mobil cihazlarda ve tabletlerde görüntülenir ve kullanıcıların videonuzu oynatmak için kolayca dokunmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Yayın dışı reklamlar, erişiminizi YouTube’un ötesine taşıyarak marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olabilir.

TrueView video discovery reklamları yalnızca YouTube’da gösterilebilir ve kullanıcılar içerik keşfederken onlara ulaşır. Reklamların görünüşü, içerik yayıncılarının desteklediği reklam boyutlarına ve biçimlerine göre değişir. İzleyici reklamınızın küçük resmini tıkladığında video, reklamın YouTube izleme veya kanal sayfasında oynatılır.

Bumper reklamlar; kısa, akılda kalıcı bir mesaj kullanarak müşterilere geniş kapsamda ulaşmanızı sağlamak ve markanızla ilgili farkındalığı artırmak için tasarlanmış olan kısa video biçimleridir. Bumper reklamlar sadece 6 saniye veya daha kısa olmalıdır ve reklamı görüntüleyen kişiler reklamı atlayamamalıdır.

Ne zaman tercih edilmeli?

  • YouTube’da ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda video reklam yayınlamak istediğinizde.
  • İlk kez kullananlardan tecrübeli profesyonellere kadar tüm Google reklamverenleri için önerilir.