Hedeflerinize göre teklif verme stratejisi seçme

  • TBM (Tıklama Başı Maliyet)
  • gBGBM (Bin Görüntülenebilir Gösterim Başına Maliyet) — Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı
  • EBM (Edinme Başı Maliyet)

Google Ads’i kullanmaya başlayanların çoğu, temel TBM teklifi verme stratejisini kullanır. Bu da, reklamlarının aldığı tıklama sayısına göre maliyet tahakkuk edeceği anlamına gelir. Reklamlarınız için 1 TL’lik bir maksimum TBM teklifi belirlediğinizi varsayalım. Bir müşteri reklamınızı tıkladığında ödeyeceğiniz en yüksek tutar (otomatik teklifi kullanmadığınız sürece) 1 TL olacaktır.

Google bir günde, günlük bütçenizde belirtilenden maksimum %20 oranında daha fazla tıklamaya izin verebilir. Buna fazla yayın denilmektedir. Fazla yayın, trafiğin yavaş olduğu ve reklamlarınızın gösteriminin düşük düzeyde olduğu günleri telafi etmenize yardımcı olabilir. Ancak belirli bir fatura döneminde, asla günlük bütçenizin bir ayda bulunan ortalama gün sayısıyla (30,4) çarpımından daha yüksek bir tutarda ücretlendirilmezsiniz. Yani; günlük bütçeniz 10 TL ise, ayda ödeyeceğiniz tutar 304 TL’nin üzerine çıkmaz.

Google, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcıyla ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmin olarak Kalite Puanı adındaki ölçümü kullanır. Kalite Puanı’nın yüksek olması, genellikle maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlar. Kalite Puanının amacı, reklamlarınızın kalitesini genel olarak anlayabilmenizi sağlamaktır. Hesabınızdaki her anahtar kelime için bildirilen 1-10 ölçeğindeki Kalite Puanı, reklamlarınızın ve bu reklamlardan tetiklenen açılış sayfalarının kalitesine yönelik bir tahmindir.

Alaka Düzeyi

Kavram

Kullanıcıları, hem arama sonuçları hem de reklamlar aracılığıyla aradıkları web sayfalarıyla eşleştirir. Google’ın reklamlarınızı, anahtar kelimelerinizi ve web sitenizi, arama yapan bir kullanıcı açısından mümkün olduğunca kullanışlı hale getirmenizi önermesinin nedeni budur. Buna alaka düzeyi adını veriyoruz. Alaka düzeyi, arama yapan kullanıcının aradığı şeye dair yaptığı tanımlamayla kampanyanız arasındaki uyumun derecesini ifade eder. Örneğin, bir kullanıcının anahtar kelimelerinizden biri olan “dijital fotoğraf makineleri” terimini kullanarak arama yaptığını varsayalım. Açılış sayfanızda dijital fotoğraf makinelerine yer veriliyorsa, reklamınız daha alakalı olur.

Neden önemli?

Sizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde temsil eden alakalı reklam kampanyaları oluşturmaya teşvik etmek için, AdWords fiyatlandırma sisteminde kısmen alaka düzeyi temel alınmaktadır. Alaka düzeyi yüksek bir reklam, anahtar kelime listesi ve açılış sayfası, genellikle daha az para karşılığında daha yüksek bir reklam konumuyla ödüllendirilir.

Tam olarak aradıkları bilgiler bir reklamda mevcutsa, kullanıcıların söz konusu reklamı tıklama olasılıkları artar. Aradıkları bilgileri web sitenizde kolaylıkla bulabiliyorlarsa, bu kullanıcıların müşteriniz olma olasılığı da daha yüksektir. Böylece, kullanıcılar aradıklarını bulurlar ve siz de potansiyel müşteri kazanırsınız. Herkes kazançlı çıkar!

Nasıl kullanılır?

Alaka düzeyi; Google tarafından reklamınızın, anahtar kelimenizin ve web sitenizin bir müşteri açısından ne kadar alakalı olduğunu ölçmek için kullanılan bir formül olan Kalite Puanının bir parçasıdır. Alakalı reklamlar genellikle daha yüksek Kalite Puanlarına sahip olur. Bu da, reklamınızın daha dikkat çekici bir şekilde gösterilmesine ve daha çok müşteri çekmesine yardımcı olabilir.